EDU-SKRZYNKA. MAGNETYZM. INSTRUKCJA DOŚWIADCZEŃ DLA KLAS 0-III

Tematem  Edu-skrzynki jest MAGNETYZM – jego właściwości, sposoby pozyskiwania, znaczenie dla ludzi i przyrody. Publikacja zawiera cztery zestawy eksperymentów osadzonych  w kontekście prawdziwej historii czy sytuacji z życia codzienniego. Eksperymenty pokazują związek pomiędzy doświdczeniem fizycznym a Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Nawiązują do edukacji przyrodniczej, ekologicznej i globalnej. Ich celem jest pokazanie, jak wyglądają realne rozwiązania globalnych problemów i jakie są praktyczne zastosowania różnych zjawisk fizycznych.

Zachęcamy do korzystania z publikacji zarówno nauczycielki i nauczycieli, jak i rodziców. Treść jest dostosowana do pracy klas IV-VI szkoły podstawowej. Eksperymenty można wykonać zarówno i szkole,  i w domu. Zagadnienia przyrodnicze może wytłumaczyć dziecku również rodzic bez wykształcenia przyrodniczego dzięki zamieszczonym w Edu-skrzynce komentarzom i wskazówkom. Na Edu-skrzynki składają się proste i konkretne instrukcje przeprowadzenia eksperymentów wraz z dokładnym spisem potrzebnych materiałów. Pozwoli to nauczycielom czy rodzicom samodzielnie skompletować niezbędne przedmioty i wykonać doświadczenia wielokrotnie, z kolejnymi grupami dzieci. Zależy nam, aby wszystkie potrzebne materiały były tanie i łatwo dostępne.

Jakie eksperymenty i wątki znajdują się w publikacji?

1. ,,Pokonaj grawitację'' – o tym jak wskazywać i nazywać bieguny oraj jak wzmocnić lub osłabić siłę przyciągania.

2.  ,,Piątka z segregacji'' – o tym jak magnesy pomagają segregować odpady, prawidłowej segregacji odpadów i dlaczego segregacja jest ważna.

3. ,,Zobacz pole magnetyczne'' –  o tym jak działa magnes, w jaki sposób można pokazać pole magnetyczne i jak narysować linie pola magnetycznego.

4. ,,Igła w terenie'' – o tym jak Ziemiawytwarza własne pole magnetyczne, jak działa kompas i który kierunek wskazuje oraz jak zbudować prosty kompas.

5. ,,Zobacz pole magnetyczne'' – o tym jakie znaczenie dla przyrody ma pole magnetyczne Ziemi, jak zwierzęta reagują na pole magnetyczne i jak chronić ptaki wędrowne przed zagrożeniami.

6. ,,Spinacz w galarecie'' – o tym jakie są rodzaje magnesów i jak zachowuje się magnes w płynach i w powietrzu.

7. ,,Na wagę złota" – o tym czym jest neodym i jakie ma zastosowanie, dlaczego należy odpowiedzialnie gospodarować zasobami rzadkich metali i jak postępować z elektroodpadami,

8. ,,Magnetyczna baletnica'' – o tym co porusza magnes i jak wskazać przeciwne i jednakowe bieguny magnesów.

9. ,,Co w glebie piszczy'' – o tym czym są metale ciężkie i dlaczego szkodzą człowiekowi, skąd się biorą zanieczyszczenia gleby metalami ciężkimi i jak oczyścić glebę z metali ciężkich.

W serii powstanie 23 publikacji dotyczących kolejnych zagadnień ze świata fizyki, takich jak: światło, woda, magnetyzm czy elektryczność. Zapraszamy również do korzystania z Edu-skrzynek dla klas 0–III szkoły podstawowej zawierających te same tematy dostosowane do wcześniejszego etapu edukacji.

Na naszej stronie można też znaleźć publikacje Edu-skrzynka. Woda. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III Edu-skrzynka. Ciepło. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III, Edu-skrzynka. Powietrze. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III.