EDU-SKRZYNKA. MAGNETYZM. INSTRUKCJA DOŚWIADCZEŃ DLA KLAS IV-VI

Tematem  Edu-skrzynki jest MAGNETYZM – jego właściwości, sposoby pozyskiwania, znaczenie dla ludzi i przyrody. Publikacja zawiera cztery zestawy eksperymentów osadzonych  w kontekście prawdziwej historii czy sytuacji z życia codzienniego. Eksperymenty pokazują związek pomiędzy doświdczeniem fizycznym a Celami Zrównoważonego Rozwoju ONŻ. Nawiązują do edukacji przyrodniczej, ekologicznej i globalnej. Ich celem jest pokazanie, jak wyglądają realne rozwiązania globalnych problemów i jakie są praktyczne zastosowania różnych zjawisk fizycznych.

Zachęcamy do korzystania z publikacji zarówno nauczycielki i nauczycieli, jak i rodziców. Treść jest dostosowana do pracy klas IV-VI szkoły podstawowej. Eksperymenty można wykonać zarówno i szkole,  i w domu. Zagadnienia przyrodnicze może wytłumaczyć dziecku również rodzic bez wykształcenia przyrodniczego dzięki zamieszczonym w Edu-skrzynce komentarzom i wskazówkom. Na Edu-skrzynki składają się proste i konkretne instrukcje przeprowadzenia eksperymentów wraz z dokładnym spisem potrzebnych materiałów. Pozwoli to nauczycielom czy rodzicom samodzielnie skompletować niezbędne przedmioty i wykonać doświadczenia wielokrotnie, z kolejnymi grupami dzieci. Zależy nam, aby wszystkie potrzebne materiały były tanie i łatwo dostępne.

Jakie eksperymenty i wątki znajdują się w publikacji?

1. ,,Odpychające owoce" – o ym jakie przedmioty przyciągają magnes.

2. ,,Na wagę złota'' – o tym jakie zastosowanie ma neodym, jak należy odpowiedzialnie gospodarować zasobami rzadkich  metali i jak postępować z elektroodpadami.

3. ,,Magnetyczna bariera'' – o tym jakie materiały są przyciągane a jakie są obojętne na magnes i czym jest pole magnetyczne.

4. ,,Waga magnesu'' – o tym jak działają na siebie magnesy i czym są bieguny magnesu.

5. ,,Zobacz pole magnetyczne'' – o tym jakie znaczenie dla przyrody ma pole magnetyczne Ziemi, jak zwierzęta reagują na pole magnetycznei jak chronić ptaki wędrowne przed zagrożenismi. 

6. ,,Pstryk. Przyciągam!'' – o tym jak działa elektromagnes i jak zbudować elektromagnes.

7. ,,Piątka z segregacji'' O tym jak magnesy pomagają segregować odpady, jak prawidłowo segregować odpady i dlaczego segregacja odpadów jst potrzebna.

8. ,,Punkt Curie'' – o tym czym jest ferromagnetyk i jakie są przykłady ferromagnetyków oraz dlaczego rozgrzany drut nie przyciąga się do magnesu,

 

W serii powstanie 23 publikacji dotyczących kolejnych zagadnień ze świata fizyki, takich jak: światło, woda, magnetyzm czy elektryczność. Zapraszamy również do korzystania z Edu-skrzynka. Magnetyzm. Instrukcja doświadczeń dla klas 0–III szkoły podstawowej zawierających te same tematy dostosowane do wcześniejszego etapu edukacji.

Na naszej stronie można też znaleźć publikacje Edu-skrzynka. Woda. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III Edu-skrzynka. Ciepło. Instrukcja doświadczeń dla klas IV-VI oraz Edu-skrzynka. Powietrze. Instrukcja doświadczeń dla klas IV-VI