EDU-SKRZYNKA. POWIETRZE. INSTRUKCJA DOŚWIADCZEŃ DLA KLAS 0-III

ematem tej Edu-skrzynki jest Powietrze – jego właściwości, sposoby pozyskiwania, znaczenie dla ludzi i przyrody. Publikacja zawiera pięć zestawów przedstawiających różne wątki związane z Powietrzem. Na jeden zestaw składa się doświadczenie fizyczne osadzone w kontekście prawdziwej historii, sytuacji z życia codzienniego i Celów Zrównoważonego Rozwoju. Eduskrzynki pokazują, jak wyglądają realne rozwiązania globalnych problemów i jakie są praktyczne zastosowania różnych zjawisk fizycznych.

Zachęcamy do korzystania z publikacji nie tylko nauczycielki i nauczycieli, ale również rodziców. Treść jest dostosowana do pracy przedszkola, klas ,,0'' i szkoły podstawowej. Eksperymenty można wykonać zarówno w szkole, jak i w domu, a zagadnienia przyrodnicze może wytłumaczyć dziecku również rodzic bez wykształcenia przyrodniczego dzięki zamieszczonym w Edu-skrzynce komentarzom i wskazówkom. Na Edu-skrzynki składają się proste i konkretne instrukcje przeprowadzenia eksperymentów wraz z dokładnym spisem potrzebnych materiałów. Pozwoli to nauczycielom czy rodzicom samodzielnie skompletować niezbędne przedmioty i wykonać doświadczenia wielokrotnie, z kolejnymi grupami dzieci. Zależy nam, aby wszystkie potrzebne materiały były tanie i łatwo dostępne.

Jakie eksperymenty i wątki znajdują się w publikacji?

1. ,,Przytłaczająca kartka'' - o ciśnieni atmosferycznym i sytuacjach, w których można je obserwować. 
2. ,,Burza piaskowa, Pachnąca materia'' – o rodzajach naturalnych zanieczyszczeń powietrza i o tym, co hamuje rozprzestrzenianie się pyłów w powietrzu, a także o zjawisku dyfuzji.
3. ,,Miękkie lądowanie'' – o działaniu siły oporu i jej zastosowaniu.
4. ,,Smog nie jest OK'' – o tym jak poznać, że powietrze jest zanieczyszczone, o smogu i jego zagrożeniach i sposobach ograniczania zanieczyszania powietrza.
 

W serii powstaną 23 publikacje dotyczące kolejnych zagadnień ze świata fizyki, takich jak: światło, woda, magnetyzm czy elektryczność. Zapraszamy również do korzystania z Edu-skrzynek dla klas IV–VI szkoły podstawowej zawierających te same tematy, pogłębiających wiedzę oraz doskonalących umiejętności zdobyte na wcześniejszym etapie edukacyjnym.

Na naszej stronie można też znaleźć publikacje Edu-skrzynka. Woda. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III oraz Edu-skrzynka. Ciepło. Instrukcja doświadczeń dla klas 0-III